Arkady Paweł Fiedler - podróż przez Afrykę

Dodano 14 stycznia 2016
Arkady Paweł Fiedler - podróż przez Afrykę

12 stycznia 2016 roku w auli naszego liceum odbyło się spotkanie z nietypowym podróżnikiem, jakim jest Arkady Paweł Fiedler. Postać ta zasłynęła za sprawą przemierzenia Fiatem 126p odległości 16 194 km w 3,5 miesiąca. Podróżnik wraz z ekipą filmową zwiedzał Afrykę, a w niej 11 krajów (m. in. Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Zambię, Namibię oraz RPA).  Arkadego Pawła Fiedlera do przebycia tej nietypowej trasy „maluchem”, zainspirowała postać dziadka – Arkadego Fiedlera – znanego podróżnika oraz pisarza.

            Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom naszego liceum Czarnego Lądu. Wszyscy z uwagą przysłuchiwali się opowieściom podróżnika, który w ciekawy sposób ukazał nam kulturę, wygląd i klimat krajów Afryki. Arkady Paweł Fiedler musiał zmagać się z kurzem, błotem, pustynnym piaskiem oraz wysokimi temperaturami, które sięgały niekiedy 50 stopni Celsjusza. Uczniowie w przyjazny sposób przyjęli gościa, byli zafascynowani prezentacją, która nosi tytuł: „Po Drodze Afryka – Jak Mały Fiat podbił Afrykę”. Wiarygodne i ciekawe zdjęcia przybliżyły nam Czarny Ląd i sprawiły, że mogliśmy udać się wszyscy razem jednym, niewielkim „maluchem” w głąb gorącego kontynentu. Podróżnik opowiadał o swoich przygodach z tamtejszymi ludźmi, którzy z radością witali go w każdej wiosce. Dzieci wprost nie chciały odchodzić od jego niezwykłego samochodu, niektórzy ludzie chcieli nawet odkupić pojazd za zdecydowanie wyższą cenę, niż jest on w rzeczywistości wart. Spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem pokazało nam realia innej kultury.

            Fiat 126p jest dla poznanego przez nas podróżnika powrotem do dzieciństwa, dlatego właśnie nim wyruszył w tę nietypową podróż, która stała się natchnieniem do spotkania z nami. Uczniowie naszego liceum obdarowali gościa głośnymi brawami i byli zadowoleni z jego przyjazdu. W zabawny sposób zostały nam przedstawione emocje, które towarzyszyły globtroterowi oraz ekipie filmowej. Arkady Paweł Fiedler okazał się być zwykłym człowiekiem z niezwykłą pasją, a spotkanie z nim zapamiętamy na pewno na bardzo długo.

Adrianna Żurek, Anna Kołacka, kl. 2d

Zdjęcia: prof. Robert Padurek, Oliwia Kopiejewska - kl. 2e

Czytaj także

Grupa Rekonstrukcji Historycznej
07 listopada 2023
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Tschuff "
Lekcja poezji w klasie 1g
06 grudnia 2023
Lekcja poezji w klasie 1g
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską
14 listopada 2023
Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską