Alzey 2019

Dodano 17 września 2019
Alzey 2019

W ostatni piątek pożegnaliśmy 20 uczniów i dwoje nauczycieli z zaprzyjaźnionej od 29 lat szkoły Elisabeth Langgasser Gymnasium w Alzey. Goście spędzili w Polsce 10 pełnych atrakcji dni, mieli okazję zwiedzić naszą szkołę, gdzie zostali oficjalnie powitani przez panią dyrektor Małgorzatę Andersz i burmistrza Piotra Ruszkiewicza, poznali też życie rodzinne i towarzyskie swoich polskich partnerów.

W programie wymiany uwzględniliśmy kilka wycieczek – pierwszą była wycieczka do stolicy Wielkopolski, gdzie przejście Traktem Królewsko – Cesarskim zaczęliśmy od poznańskiej katedry (włącznie z podziemiami), a zakończyliśmy na Starym Rynku. Oczywiście, były tez zakupy w Starym Browarze. Młodzież lubi nie tylko zwiedzać zabytki, ale także (a może przede wszystkim) dobrze się bawić, więc byliśmy też w Klubie Nenufar, aby popływać tratwą po stawach, pozjeżdżać na wielkich oponach z górki i pojeździć elektrycznymi samochodzikami. Sobotę zostawiliśmy gospodarzom na własną inwencję, aby uczniowie niemieccy mogli poznać życie rodzinne i kreatywność polskich nastolatków w organizowaniu weekendowego odpoczynku.

Gwoździem programu była trzydniowa wycieczka do Krakowa. Już pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Oskara Schindlera, a po kolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po krakowskim rynku – niezapomniana atmosfera, tłumy turystów z całego świata, białe karety (100 zł za 5 minut wokół Rynku – nie skorzystaliśmy). Następnego dnia było zwiedzanie Wawelu, gdzie najpierw spotkaliśmy smoka, a potem weszliśmy do Bazyliki Archikatedralnej – miejsca koronacji i pochówku wielu władców Polski. Dziedziniec wawelski także zrobił na nas wrażenie. Byliśmy też w Collegium Maius – najstarszym budynku Akademii Krakowskiej, a zakończyliśmy zwiedzanie na Starym Rynku z Bazyliką Mariacką. Po przerwie na lunch przeszliśmy do starej dzielnicy żydowskiej Kazimierza. Tu należy wspomnieć, że cały czas aura nam sprzyjała – było słonecznie i ciepło, ale gdy wyszliśmy ze starej synagogi doznaliśmy szoku: lało tak, że najstarsi górale nie pamiętają! Przemokliśmy do suchej nitki, ale postanowiliśmy potraktować to doświadczenie jako jeszcze jedną przygodę. Na szczęście nadal było ciepło, więc nikt się nie przeziębił, a do rana wszystkie buty i kurtki były suche i znów świeciło słońce. Cieszyliśmy się z tego, bo w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, który przy okazji także chcieliśmy pokazać naszym gościom.

Ostatnie dwa dni spędziliśmy równie aktywnie: wieża ciśnień z obserwatorium i ścianką wspinaczkową w środę oraz zwiedzanie powiatu kościańskiego w czwartek. Byliśmy w Racocie, Lubiniu i Cichowie, gdzie dokonaliśmy ewaluacji wymiany. Uczniowie przygotowali plakaty podsumowujące spotkanie, popływali stateczkiem po jeziorze, spożyli pyszny lunch. Pewnie na ostatni wieczór coś przygotowali indywidualnie (lub zbiorowo), aby pożegnać się ze swoimi niemieckim rówieśnikami. W piątkowy poranek wszyscy musieli się rozstać – grupa niemiecka odjeżdżała do domu. Uściski, łzy, podziękowania i auf wiedersehen!

Oto kilka impresji polskich uczestników wymiany: „Niezapomniana przygoda, poznaliśmy wspaniałych ludzi, udoskonaliśmy umiejętności językowe także w języku niemieckim” (Julita z 2E), „Przed wymianą byłam nieśmiała, dzięki wymianie jestem bardziej otwarta na nowych ludzi i inną kulturę” (Maja z 2F), „Niemieccy uczniowie to ludzie podobni do nas, łatwo się integrują, szybko nawiązują kontakty. Świetnie spędziliśmy czas, pozostaną wspomnienia na całe życie” (Łukasz z 3A), „To jest moja druga wymiana. Upewniłem się, że wymiany międzynarodowe to najlepsza oferta szkoły na poszerzanie horyzontów” (Adam z 2AB), „Oni są bardzo, bardzo podobni do nas, mają takie same doświadczenia i dzięki temu komunikacja była łatwa. Program był super!” (Bartek z 2E).

Warto brać udział w takich projektach? Jak najbardziej warto! Zapraszamy do nowej edycji wymiany z Alzey w 2020 roku, a będzie to rok jubileuszowy – 30. rocznica nawiązania współpracy z Elisabeth Langgasser Gymnasium oraz między miastami Kościan i Alzey.

Wymiana z Niemcami nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji powołanej do życia w 1991 roku z inicjatywy ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla w celu poprawy wzajemnego zrozumienia i przezwyciężania uprzedzeń. Jak widać, wymienione cele i tym razem zostały osiągnięte.

 

Urszula Iwaszczuk

Czytaj także

„KOLBERG” znów w Alzey
25 września 2023
„KOLBERG” znów w Alzey
Duisburg 2019
08 października 2019
Duisburg 2019
Duisburg 2018
26 września 2018
Duisburg 2018