« powrót 07 maja 2017

Wyprawa historyczna klasy 2f

Symboliczne pożegnanie ze Średniowieczem i równie symboliczne powitanie Epok Nowożytnych – tak można by było określić historyczną wyprawę, którą odbyła klasa II F we wtorek 25 kwietnia br.

Symboliczne pożegnanie ze Średniowieczem i równie symboliczne powitanie Epok Nowożytnych – tak można by było określić historyczną wyprawę, którą odbyła klasa II F we wtorek 25 kwietnia br. Naszym celem były cztery muzea: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, Muzeum Genius Locii, Muzeum Archidiecezjalne i Fara Poznańska. Dwa pierwsze obiekty w sposób nowoczesny, pełen multimedialnych akcentów prezentowały najstarsze dzieje "wyspy katedralnej" siegające początków polskiej państwowości. Tutaj bowiem już w połowie X wieku rozpoczęto wznoszenie jednego z kilku stołecznych grodów Państwa Piastów. Dodatkowym "smaczkiem" był fakt, że w ICHO - cie byliśmy fachowo i kompetentnie oprowadzani przez absolwenta I Liceum w Kościanie p. Mikołaja Wojciechowskiego (aktualnie zresztą odbywającego praktykę pedagogiczną w naszej szkole). 

            Muzeum Archidiecezjalne z kolei to największa w Polsce galeria rzeźby średniowiecznej zlokalizowanaw dawnej Akademii Lubrańskiego (tu właśnie średniowiecze przenikało się z renesansem). Ponadto w tej właśnie placówce są przechowywane i eksponowane liczne dewnocjonalia z Kościana, a także legendarny "Miecz św. Piotra". I wszystkie te wspaniałości okraszone znakomitą narracją, opowiadającej z pasją przewodniczki.

            Wreszcie wspaniały poznański kościół farny, dawna świątynia jeziucka z imponującym barokowym wyposażeniem. Obiekt oszałamiający swym architektonicznym rozmachem i wszechobecnym przepychem. "Muzeum w stanie naturalnym" – to chyba najbardziej lakoniczny komentarz z cisnących sią na usta słów zachwytu. Ponadto kryjący w swym wnętrzu wciąż zagadkowe elementy, jak chociażby widoczna na jednym ze zdjęć "skrytka" w podziemiach, które też mieliśmy okazję spenetrować. Podsumowując: udana, niedroga (niecałe 40 złotych !)
i satysfakcjonująca wycieczka.    

 

                                                                                                                Janusz Grupiński

                                                                                                        zdjęcia Wojciech Kapusta

« powrót Drukuj

Czytaj również:

I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga
Aleja Kościuszki 3, 64-000 Kościan
telefon i faks: +48 65 512 04 04
realizacja:Studio Fabryka