V Turniej Debat Oksfordzkich "Zrozumieć historię – młodzież debatuje"

Dodano 28 lutego 2017
V Turniej Debat Oksfordzkich

Trwa dobra passa Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich. Po udanym występie debiutantek 19 stycznia br. we Wrocławiu na II Dolnośląskim Turnieju Debat Oksfordzkich "Zrozumieć historię", gdzie drużyna z naszej szkoły w składzie Karolina Kubacka, Oliwia Adamczak, Weronika Nowak i Adrianna Piecuch ( cały skład z klasy II F) zajęła 4 miejsce, kolejną okazję do wykazania się kunsztem oratorskim i wiedzą merytoryczną mieliśmy 17 lutego br. na V Turnieju Debat Oksfordzkich "Zrozumieć historię – młodzież debatuje" organizowanym wspólnie przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, Fundację Edukacyjną G 5 oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Opublikowane dwa tygodnie przed zawodami tezy, czyli w połowie ferii zimowych spowodowały, że reprezentacyjny skład naszej szkoły w składzie: Wojciech Grupiński ( II G), Alekandra Nowacka (II F), Fryderyk Małecki ( III C) i Wiktoria Licha ( III G) musiał poświęcić część zasłużonego wypoczynku i poświęcić się merytorycznej pracy nad przygotowaniem wystąpień. Tezy zaproponowane przez organizatorów dotyczyły historii Polski i Europy w XX wieku np. "Poznański Czerwiec i Powstanie Węgierskie 1956 możemy uznać za początek końca komunizmu w Europie" i wymagały wielogodzinnego ślęczenia nad opasłymi tomami i równie czasochłonnego etapu dyskusji na ułożeniem linii argumentacyjnej.
            Ale było warto ! Po pasjonujących, trwających cały dzień zmaganiach i wygraniu 4 debat zajęliśmy 3 miejsce !

To jednak nie koniec emocji. Szkolny Klub Debat to nie tylko jedna, reprezentacyjna drużyna. Cały czas intensywnie szkolimy młodzieź i dlatego, jeśli jest to tylko możliwe do turniejów zgłaszamy dwie drużyny z Kościana z ofertą, że jeśli drużyna z innego miasta – zgłoszona wcześniej do turnieju – z przyczyn losowych by nie dojechała, jesteśmy gotowi wystawić dwa składy. I tak stało się 17 lutego. Już na miejscu okazało się, że w zmaganiach będzie mogła wziąć udział drużyna w składzie: Maria Marciniak (I F), Wiktoria Glinkowska (I E ), Katarzyna Markiewicz (I F) i Weronika Wojciechowska ( I F) i nie zawiodła. W dobrym stylu wyszła z grupy i dotarła do fazy ćwierćfinałowej.

Warto dodać jeszcze, że w klasyfikacji najlepszych mówców turnieju w pierwszej dziesiątce znaleźli się: Wiktoria Licha, Fryderyk Małecki i Aleksandra Nowacka.

Obu drużynom serdecznie gratuluję i dziękuję za wspaniałą atmosferę towarzyszącą wyjazdowi. Osobne podziękowania dla Szymona Przyweckiego z klasy IE (czyli dla wtajemniczonych króla...K) za samodzielną i wierną grupę wsparcia.

Opiekun Klubu

Janusz Grupiński

MAMY FINALISTĘ  XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
22 kwietnia 2024
MAMY FINALISTĘ XLVII Olimpiady Języka Francuskiego!
OKWB - etap diecezjalny
22 kwietnia 2024